Wyroby hutnicze

Stal węglowa, inaczej zwana czarną, jest stopem żelaza z węglem, czasem również z niewielkimi domieszkami innych pierwiastków. Do zastosowań przemysłowych wytwarza się ją głównie w arkuszach lub szpuli, którą następnie poddaje się walcowaniu (na gorąco lub na zimno), aby osiągnąć jej pożądaną grubość.

Dzięki wysokiej zawartości węgla ten rodzaj stali wyróżnia się dużą twardością, jednakże może podlegać korozji, ponieważ nie zawiera pierwiastków, które by przed nią chroniły. Dlatego elementy wykonane ze stali czarnej muszą zostać odpowiednio zabezpieczone lub używane w takich warunkach, w których nie ma ryzyka wystąpienia rdzy.

Stal czarna znajduje bardzo wiele zastosowań w różnych gałęziach przemysłu. Wytwarza się z niej takie elementy jak:

  • blachy konstrukcyjne, walcowane i kotłowe,
  • blachy trudnościeralne i spawalne,
  • rury przewodowe, kotłowe i konstrukcyjne,
  • profile o różnych kształtach,
  • kształtowniki (teowniki, ceowniki, kątowniki),
  • pręty płaskie, okrągłe i kwadratowe,
  • płaskowniki
  • inne

Stal węglowa jest używana do wyboru narzędzi ręcznych i maszynowych, które muszą być bardzo odporne na uderzenia, ale jednocześnie nie są narażone na ekstremalnie wysokie temperatury ani duże ścieranie się podczas pracy. Może służyć także do wytwarzania części maszyn cechujących się średnim stopniem obciążenia podczas pracy i pracujących w temperaturze otoczenia, takich jak wały korbowe i mimośrodowe, osie, wirniki, pompy, śruby i pierścienie. Ze stali czarnej można również tworzyć konstrukcje spawane, nitowane i łączone za pomocą śrub, które będą pracowały w niezbyt wysokich temperaturach.

W ramach podsumowania można więc stwierdzić, że chociaż stal czarna nie jest tak odporna na korozję jak stal stopowa z domieszką chromu, to dzięki zawartości węgla posiada inne cenne właściwości pozwalające na jej zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie! Polityka prywatności

Rozumiem